History for 2018 Feb 15th to Feb 17th
Results | Video | News | Photos |
---|
Invited groups |
2018Mid-Eastern Indoor Track & Field Championships 2018 Results - Mid-Eastern Indoor Championships
Published by
Results: Half-Mile Timing Licensed to Half-Mile Timing - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 2/17/2018 03:58 PM
Mid-Eastern Athletic Conferene - 2/15/2018 to 2/17/2018
Indoor Championships
Prince George Learning Complex: Landover, MD
Results
Women 60 Meter Dash
============================================================================
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 White, Kayla JR N. Carolina 7.40 7.44Q 3 7.433
2 White, Bethany JR N.C Central 7.57 7.44Q 2 7.437
3 Brown, India SR N. Carolina 7.47 7.48Q 1
4 McCreath-Tardiel, Sade SR Bethune-Cook 7.47 7.47q 2
5 Townsend, Taliyah SO N. Carolina 7.49 7.49q 2 7.484
6 Morton, Meshala SR Hampton 7.50 7.49q 3 7.485
7 Brinson, Jonina SR Bethune-Cook 7.47 7.52q 1
8 Morrison, Quamecha JR Bethune-Cook 7.58 7.57q 1
9 Pitchford, Mallory SO Hampton 7.56 7.60 3
10 Nichols, Monae' FR Bethune-Cook 7.64 7.61 3
11 Lee, Tyrika JR Norfolk Stat 7.59 7.69 1
12 Morris, Akia FR N.C Central 7.63 7.71 2
13 Joe, Asia JR Bethune-Cook 7.69 7.74 3
14 Jones, Kevena JR Morgan State 7.78 7.81 2
15 Salone, Mikela SO South Caroli 7.80 7.84 1 7.831
16 Fields, Summer SO Maryland-Eas 7.85 7.84 2 7.836
17 Gbai, Jessika FR Howard 7.83 7.93 1
18 Martinez-Smith, Nissa FR Delaware Sta 8.05 7.99 3
19 Morgan, Jada SO Savannah Sta 7.91 8.01 3
Women 60 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 White, Kayla JR N. Carolina 7.44 7.39 10
2 Brown, India SR N. Carolina 7.48 7.43 8
3 Morton, Meshala SR Hampton 7.49 7.48 6
4 Brinson, Jonina SR Bethune-Cook 7.52 7.54 5 7.538
5 Townsend, Taliyah SO N. Carolina 7.49 7.54 4 7.540
6 McCreath-Tardiel, Sade SR Bethune-Cook 7.47 7.55 3
7 Morrison, Quamecha JR Bethune-Cook 7.57 7.69 2
-- White, Bethany JR N.C Central 7.44 DNF
Women 200 Meter Dash
============================================================================
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Brown, India SR N. Carolina 23.45 24.27Q 2
2 Townsend, Taliyah SO N. Carolina 24.02 24.41Q 3
3 Morrison, Quamecha JR Bethune-Cook 24.54 24.42Q 5
4 White, Kayla JR N. Carolina 23.85 24.51Q 1
5 Nichols, Monae' FR Bethune-Cook 24.74 24.83Q 4
6 Barham, Annastacia JR Morgan State 24.45 25.15Q 6
7 Ray, Tori SO N. Carolina 24.28 24.90q 4
8 White, Bethany JR N.C Central 24.96 24.96q 3
9 Lundy, Nia FR N. Carolina 24.77 24.98 2
10 Williams, Sun-Sara SO N. Carolina 24.77 24.99 2
11 Morton, Meshala SR Hampton 24.60 25.04 5
12 Lee, Tyrika JR Norfolk Stat 24.76 25.08 1
13 Gabriel, Luan JR Maryland-Eas 25.25 25.14 3 25.131
14 Pride, Malika FR Norfolk Stat 25.26 25.14 2 25.138
15 McCreath-Tardiel, Sade SR Bethune-Cook 24.76 25.18 3
16 Pitchford, Mallory SO Hampton 25.28 25.20 1
17 Joe, Asia JR Bethune-Cook 24.67 25.23 6
18 Leonard, Jaelen SO Hampton 24.78 25.24 1
19 Wallace, Erielle SO Coppin State 25.25 25.25 1
20 Thorne, Kennedy JR N. Carolina 25.25 25.42 4 25.413
21 Willams, Tiara SO Bethune-Cook 25.30 25.42 3 25.414
22 Morris, Akia FR N.C Central 25.17 25.59 5
23 Jones, Kevena JR Morgan State 24.99 25.67 4
24 Brown, Naomi FR Morgan State 25.16 25.76 5
25 Bryant, Miaysha JR N.C Central 25.26 25.89 2
26 Wise, Tikki FR Delaware Sta 25.19 25.92 6
27 Gbai, Jessika FR Howard 25.14 26.09 6
28 Morgan, Jada SO Savannah Sta 26.14 26.31 6
Women 200 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Prelims Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Brown, India SR N. Carolina 24.27 24.03 2 10
2 Townsend, Taliyah SO N. Carolina 24.41 24.12 2 8
3 Nichols, Monae' FR Bethune-Cook 24.83 24.43 1 6
4 White, Kayla JR N. Carolina 24.51 24.51 2 5
5 Morrison, Quamecha JR Bethune-Cook 24.42 24.54 2 4
6 Ray, Tori SO N. Carolina 24.90 24.59 1 3
7 White, Bethany JR N.C Central 24.96 25.09 1 2
8 Barham, Annastacia JR Morgan State 25.15 25.26 1 1
Women 400 Meter Dash
============================================================================
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Joe, Asia JR Bethune-Cook 55.14 55.09Q 2
2 Ray, Tori SO N. Carolina 55.52 55.81Q 4
3 Lundy, Nia FR N. Carolina 55.42 55.99Q 3
4 Barham, Annastacia JR Morgan State 55.12 56.22Q 1
5 Williams, Sun-Sara SO N. Carolina 56.37 55.82q 2
6 Wallace, Erielle SO Coppin State 55.89 56.49q 3
7 Pride, Malika FR Norfolk Stat 56.48 56.72q 1
8 Russell, Payton FR N. Carolina 55.43 57.54q 4
9 McDowell, Valencia SO Morgan State 56.90 57.55 1
10 Gabriel, Luan JR Maryland-Eas 57.91 57.63 1
11 Hinds, Sashana SO Hampton 57.13 58.16 2 58.154
12 Seabrook, Kiana JR N.C Central 57.31 58.16 3 58.155
13 Brown, Naomi FR Morgan State 57.97 58.26 1
14 Smoot, Jaleesa JR N.C Central 57.50 59.34 4
15 Jerome, Erykah FR Coppin State 57.87 59.53 2
16 Mason, Tamera FR Florida A&M 57.83 1:00.97 3
17 Ike, Oluchi SO Howard 59.31 1:01.66 2
-- Fullwood, Chazmin JR Norfolk Stat 57.56 FS 4
Women 400 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Prelims Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Ray, Tori SO N. Carolina 55.81 54.99 2 10
2 Joe, Asia JR Bethune-Cook 55.09 55.87 2 8
3 Wallace, Erielle SO Coppin State 56.49 56.00 1 6
4 Lundy, Nia FR N. Carolina 55.99 56.13 2 5
5 Russell, Payton FR N. Carolina 57.54 56.50 1 4
6 Barham, Annastacia JR Morgan State 56.22 56.69 2 3 56.685
7 Williams, Sun-Sara SO N. Carolina 55.82 56.69 1 2 56.686
8 Pride, Malika FR Norfolk Stat 56.72 57.90 1 1
Women 800 Meter Run
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Bissah, Martha SO Norfolk Stat 2:06.59 2:09.23 2 10
2 Barnes, Kristoni SO N. Carolina 2:09.21 2:10.37 2 8
3 Hodnett, Tatyana SR Bethune-Cook 2:13.40 2:14.68 2 6
4 Smith, Chantai JR Morgan State 2:16.96 2:14.94 1 5
5 Reid, Khadijah SO N. Carolina 2:16.42 2:16.39 1 4
6 McDowell, Valencia SO Morgan State 2:13.20 2:16.78 2 3
7 Coleman, Imani SR N. Carolina 2:16.32 2:17.10 1 2
8 Butler, G'Jasmyne SO N. Carolina 2:15.11 2:17.37 1 1
9 Johnson, Destiny SR Florida A&M 2:13.73 2:18.12 2
10 Benson, Sydney SO Howard 2:15.72 2:19.20 1
11 Quinonero, Neus SO Maryland-Eas 2:16.10 2:19.55 1
12 Chepkemei, Eusila FR Hampton 2:12.95 2:20.74 2
13 Rowe, Infinnatie FR Morgan State 2:09.43 2:25.13 2
14 Ogundeko, Tatiana SO Coppin State 2:18.23 2:26.86 1
Women 1 Mile Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Bissah, Martha SO Norfolk Stat 4:52.34 4:53.08 10
2 Stanford, Destiny FR Howard 5:09.74 5:02.80 8
3 Okeago, Janet SO Hampton 5:09.27 5:04.70 6
4 Chepkemei, Eusila FR Hampton 5:05.99 5:05.02 5
5 Velasco, Pollyanna JR Hampton 5:18.20 5:09.60 4
6 Martin, Camille SO N. Carolina 5:07.75 5:11.38 3
7 Hodnett, Tatyana SR Bethune-Cook 5:13.01 5:12.95 2
8 Kibii, Judith SR Florida A&M 5:07.21 5:13.81 1
9 Ogundeko, Tatiana SO Coppin State 5:13.52 5:20.10
10 Higgins, Candice SR Norfolk Stat 5:14.20 5:20.89
11 Quinonero, Neus SO Maryland-Eas 5:09.49 5:24.59
12 Butler, G'Jasmyne SO N. Carolina 5:18.46 5:29.97
13 Johnson, Destiny SR Florida A&M 5:19.44 5:35.86
-- Harris, Aureilya FR Morgan State 5:25.94 DNF
Women 3000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Bissah, Martha SO Norfolk Stat 10:13.40 10:07.07 10
2 Okeago, Janet SO Hampton 10:24.64 10:09.80 8
3 Kiplagat, Emmax SO Florida A&M 10:17.80 10:12.09 6
4 Stanford, Destiny FR Howard 10:51.29 10:24.51 5
5 Koech, Ashah SO Norfolk Stat 10:35.46 10:30.98 4
6 Murgor, Nancy SO Florida A&M 10:58.71 10:34.34 3
7 Chepkemei, Eusila FR Hampton 10:18.64 10:34.49 2
8 Pan, Nyajock SR Bethune-Cook 10:42.84 10:35.68 1
9 Velasco, Pollyanna JR Hampton 10:48.52 10:36.03
10 Jerop, Sharon SO Maryland-Eas 10:51.76 10:39.49
11 Higgins, Candice SR Norfolk Stat 10:38.33 10:49.70
12 Martin, Camille SO N. Carolina 10:48.99 10:55.30
13 Limo, Fridah SR Florida A&M 10:55.92 10:59.21
14 Tanui, Naomi SR Florida A&M 11:02.46 10:59.63
15 Rotich, Mercy FR Florida A&M 10:29.62 11:00.03
16 Samoei, Caroline SO Norfolk Stat 10:41.70 11:01.48
17 Kibii, Judith SR Florida A&M 10:38.64 11:04.24
18 Quinonero, Neus SO Maryland-Eas 10:59.14 11:07.05
19 Rosikon, Katarzyna FR Delaware Sta 11:12.94 11:13.69
20 Fessehatzion, Feven FR Howard 11:07.30 11:43.34
-- Gibson, Lunnise JR Coppin State 11:58.71 DNF
Women 5000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Kiplagat, Emmax SO Florida A&M 17:32.38 17:23.48 10
2 Okeago, Janet SO Hampton 18:14.76 17:51.65 8
3 Chepkemei, Eusila FR Hampton 18:10.68 18:10.32 6
4 Koech, Ashah SO Norfolk Stat 19:07.58 18:22.09 5
5 Murgor, Nancy SO Florida A&M 18:33.91 18:31.19 4
6 Jerop, Sharon SO Maryland-Eas 18:55.90 18:34.75 3
7 Pan, Nyajock SR Bethune-Cook 18:26.91 18:46.64 2
8 Rotich, Mercy FR Florida A&M 18:58.67 19:08.19 1
9 Velasco, Pollyanna JR Hampton 19:05.22 19:12.26
10 Tanui, Naomi SR Florida A&M 19:43.13 19:25.45
11 Samoei, Caroline SO Norfolk Stat 19:12.95 19:26.82
12 Green, Miranda SR N. Carolina 19:32.49
13 Limo, Fridah SR Florida A&M 18:30.15 19:34.10
14 Kibii, Judith SR Florida A&M 18:58.58 19:56.54
15 Johnson, Asia SO Hampton 19:28.34 20:25.82
Women 60 Meter Hurdles
============================================================================
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 White, Kayla JR N. Carolina 8.14 8.38Q 2
2 Akobundu, Madeleine SO N. Carolina 8.26 8.42Q 3
3 Morrison, Quamecha JR Bethune-Cook 8.42 8.47Q 1
4 Robertson, Taejah JR Norfolk Stat 8.50 8.56q 3
5 Wood, Alahni SO Florida A&M 8.67 8.61q 3 8.603
6 Knight, Morgan SR N. Carolina 8.49 8.61q 1 8.606
7 Smith, Autumn FR Hampton 8.62 8.63q 3
8 Robinson, TeJyrica FR N. Carolina 8.64 8.65q 1
9 Mcmillan, Kylie JR Hampton 8.55 8.69 2
10 Pitchford, Mallory SO Hampton 8.66 8.72 1
11 Martinez-Smith, Nissa FR Delaware Sta 8.90 8.74 3
12 Scott, Kaitlin JR Hampton 8.91 8.81 2
13 Cooper, Saborrah JR Morgan State 8.75 8.83 2 8.823
14 Cyprien, Shalynn SR Florida A&M 8.80 8.83 1 8.824
15 Wells, T'Nai SO Norfolk Stat 8.79 8.91 3
16 Nichols, Monae' FR Bethune-Cook 8.70 8.93 2
17 Jenkins, Jashella FR Delaware Sta 8.94 8.98 2
18 McWilliams, Kenydi FR N.C Central 9.04 9.01 3
19 Whitfield, Najah SO Bethune-Cook 8.95 9.02 1
20 Roney, Jessica FR Maryland-Eas 8.94 9.05 3
21 Onuoha, Uchechi SO Howard 8.61 9.14 2
22 Morton, Lenaami FR Morgan State 9.00 9.15 1
23 Willams, Tiara SO Bethune-Cook 8.83 9.18 1
Women 60 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 White, Kayla JR N. Carolina 8.38 8.09 10
2 Akobundu, Madeleine SO N. Carolina 8.42 8.30 8
3 Wood, Alahni SO Florida A&M 8.61 8.44 6
4 Morrison, Quamecha JR Bethune-Cook 8.47 8.49 5
5 Robertson, Taejah JR Norfolk Stat 8.56 8.51 4
6 Smith, Autumn FR Hampton 8.63 8.60 3
7 Robinson, TeJyrica FR N. Carolina 8.65 8.64 2
8 Knight, Morgan SR N. Carolina 8.61 8.79 1
Women 4x400 Meter Relay
===================================================================================
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 N. Carolina A&T 'A' 3:44.84 3:44.22 2 10
1) Ray, Tori SO 2) Williams, Sun-Sara SO
3) Barnes, Kristoni SO 4) Lundy, Nia FR
2 Morgan State 'A' 3:46.35 3:47.17 2 8
1) McDowell, Valencia SO 2) Smith, Chantai JR
3) Brown, Naomi FR 4) Barham, Annastacia JR
3 Norfolk State 'A' 3:49.20 3:49.03 2 6
1) Pride, Malika FR 2) Lee, Tyrika JR
3) Bissah, Martha SO 4) Fullwood, Chazmin JR
4 Hampton 'A' 3:46.85 3:49.38 2 5
1) Hinds, Sashana SO 2) Morton, Meshala SR
3) Smith, Autumn FR 4) Copeland, Asha FR
5 Bethune-Cookman 'A' 4:00.72 3:50.09 1 4
1) Joe, Asia JR 2) Hodnett, Tatyana SR
3) Nichols, Monae' FR 4) Tshikaya, Lea SR
6 Maryland-Eastern Shore 'A' 3:57.21 3:54.65 1 3
1) Gabriel, Luan JR 2) Roney, Jessica FR
3) Gilbert, Lenneisha SR 4) Fields, Summer SO
7 Coppin State 'A' 3:53.37 3:55.08 2 2
1) Wallace, Erielle SO 2) Jerome, Erykah FR
3) Henery, Jasmine SO 4) Johnson, Tre'J SO
8 Florida A&M 'A' 3:50.18 3:56.40 2 1
1) Mason, Tamera FR 2) Johnson, Destiny SR
3) Mahone, Breeanna FR 4) Koech, Ascar FR
9 N.C Central 'A' 3:57.80 3:56.45 1
1) Seabrook, Kiana JR 2) Alexander, Tyresha FR
3) White, Bethany JR 4) Thomas, Lovasia SR
10 Howard 'A' 3:56.75 3:59.30 1
1) Onuoha, Uchechi SO 2) Ike, Oluchi SO
3) Starns, Adia FR 4) Benson, Sydney SO
11 Savannah State 'A' 4:11.51 4:01.93 1
1) Morgan, Jada SO 2) Sewell, Jaylen FR
3) Fuller, Oneillia FR 4) William, Cayla SO
-- Delaware State 'A' 3:59.01 DNF 1
1) Pitt, Janae FR 2) Dowe, Faleesha SR
3) Davis, Cydney SO 4) Jenkins, Jashella FR
Women Distance Medley
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Norfolk State 'A' 11:59.52 10
1) Higgins, Candice SR 2) Pride, Malika FR
3) Fullwood, Chazmin JR 4) Bissah, Martha SO
2 N. Carolina A&T 'A' 12:35.79 12:02.42 8
1) Butler, G'Jasmyne SO 2) Reid, Khadijah SO
3) Barnes, Kristoni SO 4) Martin, Camille SO
3 Hampton 'A' 12:42.13 12:18.89 6
1) Velasco, Pollyanna JR 2) Copeland, Asha FR
3) Chepkemei, Eusila FR 4) Okeago, Janet SO
4 Howard 'A' 12:34.01 12:20.91 5
1) Benson, Sydney SO 2) Starns, Adia FR
3) Hardy, Jasmine JR 4) Stanford, Destiny FR
5 Bethune-Cookman 'A' 12:24.79 4
1) Hodnett, Tatyana SR 2) Joe, Asia JR
3) Tshikaya, Lea SR 4) Pan, Nyajock SR
6 Florida A&M 'A' 12:24.84 3
1) Kiplagat, Emmax SO 2) Mason, Tamera FR
3) Johnson, Destiny SR 4) Kibii, Judith SR
7 Delaware State 'A' 13:45.78 12:47.20 2
1) Okafor, Sylvia SO 2) Davis, Cydney SO
3) Pitt, Janae FR 4) Rosikon, Katarzyna FR
8 Maryland-Eastern Shore 'A' 13:39.54 12:58.41 1
1) Quinonero, Neus SO 2) Jones, Amirah SO
3) Gilbert, Lenneisha SR 4) Jerop, Sharon SO
Women High Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Morrison, Quamecha JR Bethune-Cook 1.84m 1.85m 6-00.75 10
1.72 1.77 1.82 1.85 1.88
O XO O XO XXX
2 Reddick, Nazah FR N. Carolina 1.70m 1.72m 5-07.75 8
1.62 1.67 1.72 1.77
O O O XXX
3 Battle, Moena FR Bethune-Cook 1.70m 1.72m 5-07.75 6
1.62 1.67 1.72 1.77
O XO XO XXX
4 Brinson, Jonina SR Bethune-Cook 1.60m 1.67m 5-05.75 5
1.52 1.57 1.62 1.67 1.72 1.77
O O O XO P X
5 Crenshaw, Bhrandi FR N.C Central 1.50m 1.67m 5-05.75 4
1.52 1.57 1.62 1.67 1.72
O O XO XO XXX
6 Alvin, Ed'Quisha SO Florida A&M 1.59m 1.62m 5-03.75 3
1.52 1.57 1.62 1.67
O O O XXX
7 Fisher, Tamadj JR Hampton 1.61m 1.57m 5-01.75 2
1.52 1.57 1.62
O O XXX
8 Smith, Jade SO N. Carolina 1.60m 1.57m 5-01.75 0.50
1.52 1.57 1.62
O XO XXX
8 Dennis, Jazmyn FR Florida A&M 1.58m 1.57m 5-01.75 0.50
1.52 1.57 1.62
O XO XXX
10 Edwards, Tanise SR Maryland-Eas 1.58m 1.52m 4-11.75
1.52 1.57
O XXX
10 Rocca, Claudia SO South Caroli 1.50m 1.52m 4-11.75
1.52 1.57
O XXX
10 Scott, Kaitlin JR Hampton 1.60m 1.52m 4-11.75
1.52 1.57
O XXX
10 Bryant, Catherine JR Florida A&M 1.58m 1.52m 4-11.75
1.52 1.57
O XXX
14 Hayes, Brianna SR Norfolk Stat 1.55m 1.52m 4-11.75
1.52 1.57
XO XXX
14 Fuller, Oneillia FR Savannah Sta 1.50m 1.52m 4-11.75
1.52 1.57
XO XXX
-- Shelton, Donyae FR Delaware Sta 1.59m NH
1.52
XXX
-- Harris, Taleya JR Howard 1.46m NH
1.52
XXX
Women Pole Vault
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Knight, Morgan SR N. Carolina 3.70m 3.74m 12-03.25 10
3.34 3.49 3.64 3.74 3.81
O XO XXO O XXX
2 Forte, Savannah SR Coppin State 3.06m 3.34m 10-11.50 8
2.89 3.04 3.19 3.34 3.49
O XXO XXO O XXX
3 Brooks, Cheyenne JR Florida A&M 3.40m 3.34m 10-11.50 6
2.29 2.44 2.59 2.74 2.89 3.04 3.19 3.34 3.49
O P O O O XO O XO XXX
4 Baxter, Tasia SR Norfolk Stat 3.35m 3.34m 10-11.50 5
3.19 3.34 3.49
O XXO XXX
5 Dennis, Jazmyn FR Florida A&M 3.25m 3.19m 10-05.50 4
2.59 2.74 2.89 3.04 3.19 3.34
XO O O XO O XXX
6 Sizemore, Kourtney SR Savannah Sta 3.20m 3.19m 10-05.50 3
2.89 3.04 3.19 3.34
O O XO XXX
7 Alvarez, DiCaria JR Florida A&M 2.90m 3.04m 9-11.75 2
2.29 2.44 2.59 2.74 2.89 3.04 3.19
O O O O O O XXX
8 Robinson, Mia SO Howard 2.75m 3.04m 9-11.75 1
2.74 2.89 3.04 3.19
O O XO XXX
9 Thomas, Zenzele FR Florida A&M 3.10m 3.04m 9-11.75
2.44 2.59 2.74 2.89 3.04 3.19
O P O XO XO XXX
10 Neal, Quadaisha SR Hampton 3.05m 2.89m 9-05.75
2.74 2.89 3.04
O O XXX
11 Alston, Aidan SO Coppin State 2.80m 2.74m 8-11.75
2.59 2.74 2.89
O XO XXX
-- Fields, Summer SO Maryland-Eas NH
2.29
XXX
Women Long Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Brinson, Jonina SR Bethune-Cook 5.71m 6.09m 19-11.75 10
5.72m 5.51m 5.50m 5.57m 6.09m 5.77m
2 Akobundu, Madeleine SO N. Carolina 6.00m 6.02m 19-09.00 8
5.89m FOUL 4.91m 5.26m 5.46m 6.02m
3 Toppin, Anisa JR N. Carolina 5.60m 5.91m 19-04.75 6
5.67m FOUL 5.08m 5.25m FOUL 5.91m
4 Leonard, Jaelen SO Hampton 5.99m 5.82m 19-01.25 5
5.80m PASS PASS 5.82m 5.68m FOUL
5 McKenzie, Jasmine JR Bethune-Cook 5.64m 5.80m 19-00.50 4
5.80m 5.77m 5.51m 5.68m FOUL 5.79m
6 Edwards, Tanise SR Maryland-Eas 5.64m 5.57m 18-03.25 3
5.14m 5.55m 5.44m 5.57m 5.20m 5.46m
7 Washington, Zhane SO Morgan State 5.67m 5.56m 18-03.00 2
FOUL 5.22m 5.56m 5.48m 5.33m 5.54m
8 Dowe, Faleesha SR Delaware Sta 5.52m 5.54m 18-02.25 1
5.45m 5.34m 5.54m 5.18m 5.53m 5.38m
9 Tyler, Ars'Breana SO South Caroli 5.73m 5.54m 18-02.25
5.54m 5.49m 5.13m FOUL 5.03m 4.96m
10 Bohler, Randi SR Coppin State 5.37m 5.53m 18-01.75
FOUL 5.53m 5.12m
11 Johnson, Rochelle JR Morgan State 5.55m 5.51m 18-01.00
4.78m 4.99m 5.51m
12 Thomas, Jayme SR Hampton 5.50m 5.48m 17-11.75
5.48m FOUL FOUL
13 Nichols, Monae' FR Bethune-Cook 5.65m 5.39m 17-08.25
5.34m 5.21m 5.39m
14 Cleggett, Dominique SR Howard 5.68m 5.36m 17-07.00
5.36m 5.24m 5.16m
15 Mahone, Breeanna FR Florida A&M 5.52m 5.34m 17-06.25
5.26m 5.34m FOUL
16 Sewell, Jaylen FR Savannah Sta 5.22m 5.31m 17-05.25
5.31m FOUL FOUL
17 Seabrook, Kiana JR N.C Central 5.23m 5.30m 17-04.75
5.30m FOUL 5.09m
18 Marcus, Jalilissa JR Bethune-Cook 5.56m 4.99m 16-04.50
4.89m 4.99m 4.94m
-- Ellis, Al'moni SR Howard 5.64m FOUL
FOUL FOUL FOUL
Women Triple Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Toppin, Anisa JR N. Carolina 12.31m 12.52m 41-01.00 10
FOUL FOUL 12.38m 12.52m 12.21m FOUL
2 Corbett, Tiara SO Florida A&M 12.33m 12.12m 39-09.25 8
FOUL 12.12m 12.00m FOUL 11.76m 12.08m
3 McNeal, Christine FR Bethune-Cook 11.99m 11.94m 39-02.25 6
11.49m 11.59m 11.47m 11.58m 11.94m 11.92m
4 Dennis, Jazmyn FR Florida A&M 11.64m 11.94m 39-02.25 5
11.50m 11.63m 11.55m 11.28m 11.94m 11.75m
5 Mines, Alantra FR Morgan State 12.05m 11.86m 38-11.00 4
11.63m 11.86m FOUL 11.83m FOUL FOUL
6 Crenshaw, Bhrandi FR N.C Central 11.46m 11.85m 38-10.50 3
11.57m 11.59m FOUL FOUL 11.70m 11.85m
7 Washington, Zhane SO Morgan State 12.21m 11.81m 38-09.00 2
FOUL FOUL 11.78m 11.81m FOUL FOUL
8 Nichols, Monae' FR Bethune-Cook 11.63m 11.77m 38-07.50 1
11.77m 11.66m 11.54m PASS 11.63m 11.72m
9 Dozier, Ayana FR Norfolk Stat 11.88m 11.66m 38-03.25
11.34m 11.28m 11.66m 11.09m 11.17m FOUL
10 Giacomucci, Ashley SR Florida A&M 11.74m 11.61m 38-01.25
11.61m FOUL 10.99m 11.17m 11.48m 11.15m
11 Cleggett, Dominique SR Howard 11.82m 11.58m 38-00.00
11.39m 11.58m 11.58m
12 Gibson, Courtney FR Florida A&M 11.48m 11.57m 37-11.50
11.57m 11.38m 11.27m
13 Edwards, Tanise SR Maryland-Eas 12.11m 11.54m 37-10.50
FOUL 11.54m FOUL
14 Johnson, Tre'J SO Coppin State 11.81m 11.51m 37-09.25
FOUL 11.37m 11.51m
15 Devert, Ashley FR Savannah Sta 11.31m 11.43m 37-06.00
FOUL 11.17m 11.43m
16 Johnson, Royce FR N. Carolina 11.83m 11.43m 37-06.00
FOUL FOUL 11.43m
17 Tyler, Ars'Breana SO South Caroli 11.97m 11.12m 36-05.75
FOUL FOUL 11.12m
18 Washington, Brianna FR Florida A&M 11.35m 11.01m 36-01.50
10.61m 11.01m 10.57m
19 Conyers, Amber SO Delaware Sta 11.39m 10.49m 34-05.00
10.49m FOUL FOUL
-- Thomas, Jayme SR Hampton 11.89m FOUL
FOUL FOUL FOUL
Women Shot Put
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Gorum, Taylor FR Florida A&M 14.56m 14.38m 47-02.25 10
14.19m 14.38m FOUL FOUL FOUL 13.97m
2 Mitchell, Corneisha SO Hampton 13.36m 14.24m 46-08.75 8
13.06m 14.24m FOUL 12.77m 13.43m FOUL
3 Parker, Egypt SO Delaware Sta 14.61m 14.19m 46-06.75 6
13.13m FOUL 14.19m 13.42m 13.56m 12.28m
4 Bellerand, Cheyenne SR Howard 12.38m 13.79m 45-03.00 5
13.79m FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
5 Hall, Jasmyn SR Morgan State 13.35m 13.57m 44-06.25 4
11.94m 12.80m 13.57m FOUL FOUL FOUL
6 Johnson, Shontielle SR Florida A&M 13.06m 13.16m 43-02.25 3
11.84m 13.16m FOUL 11.67m 12.29m FOUL
7 Thomas, Kiyanna SO Hampton 13.29m 13.12m 43-00.50 2
12.08m 12.93m 13.12m 13.11m 13.06m FOUL
8 Wilson, Victoria SR Delaware Sta 12.65m 12.84m 42-01.50 1
12.64m 11.84m 12.84m FOUL 11.83m 12.17m
9 Solomon, Dorian FR Florida A&M 13.51m 12.74m 41-09.75
FOUL 12.74m 12.52m FOUL 12.67m 12.59m
10 Deacon, Kristen JR Coppin State 12.73m 12.51m 41-00.50
12.51m FOUL FOUL
11 James, Loren FR N. Carolina 13.50m 12.49m 40-11.75
12.49m FOUL FOUL
12 Davis-Young, Regyn SR Maryland-Eas 11.05m 12.06m 39-07.00
11.88m 12.06m FOUL
13 Lodge, Kanani JR Savannah Sta 12.06m 11.76m 38-07.00
FOUL 11.24m 11.76m
14 Guthrie, Taylor FR South Caroli 11.54m 10.32m 33-10.25
10.32m FOUL FOUL
-- White, Akassja JR Bethune-Cook 13.96m FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Culhane, Ayana SO Hampton 12.52m FOUL
FOUL FOUL FOUL
Women Weight Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 White, Akassja JR Bethune-Cook 17.17m 18.24m 59-10.25 10
16.70m 16.63m 15.84m 18.24m FOUL 17.07m
2 Gorum, Taylor FR Florida A&M 16.59m 17.97m 58-11.50 8
17.58m 17.97m 17.65m 17.23m FOUL 16.70m
3 Mitchell, Corneisha SO Hampton 15.97m 17.59m 57-08.50 6
17.50m 17.59m FOUL 16.89m FOUL 16.03m
4 Deacon, Kristen JR Coppin State 17.90m 17.50m 57-05.00 5
16.46m 17.50m FOUL 16.27m 16.77m FOUL
5 Culhane, Ayana SO Hampton 16.47m 17.32m 56-10.00 4
FOUL FOUL 17.04m FOUL 16.49m 17.32m
6 Scott, Onnika JR Florida A&M 16.38m 17.12m 56-02.00 3
16.02m 15.83m FOUL 15.88m 17.12m FOUL
7 Abraham, Imani SR N. Carolina 15.71m 15.85m 52-00.00 2
FOUL 15.27m 15.60m 15.40m 15.48m 15.85m
8 Johnson, Shontielle SR Florida A&M 16.59m 15.84m 51-11.75 1
FOUL 15.84m 15.47m FOUL 15.20m 14.57m
9 Williams, Runeshia FR Bethune-Cook 15.28m 15.47m 50-09.25
15.40m 15.47m 15.13m FOUL 14.36m FOUL
10 McLean, Nikelene JR Morgan State 15.51m 15.23m 49-11.75
14.48m 15.23m 14.40m
11 Parker, Egypt SO Delaware Sta 14.12m 15.00m 49-02.50
FOUL FOUL 15.00m
12 Figueroa, Alelee SO Florida A&M 15.85m 14.90m 48-10.75
14.85m 13.94m 14.90m
13 Davis-Young, Regyn SR Maryland-Eas 13.84m 14.67m 48-01.75
14.36m 14.15m 14.67m
14 James, Loren FR N. Carolina 15.47m 14.34m 47-00.75
FOUL FOUL 14.34m
15 Lewis, Takiyah FR Norfolk Stat 13.49m 14.27m 46-10.00
FOUL 13.32m 14.27m
16 Hunter, Keturah FR South Caroli 12.83m 14.25m 46-09.00
13.80m 13.57m 14.25m
17 Frederick, Antonya FR Bethune-Cook 14.03m 14.22m 46-08.00
14.22m 14.22m 13.43m
18 Shears, Faith JR Savannah Sta 13.87m 13.10m 42-11.75
12.96m 13.10m 12.30m
19 Watkins, Mi-ah JR Howard 13.50m 12.85m 42-02.00
12.78m 12.85m FOUL
Indoor Pentathlon: #5 Women 800 Meter Run Indoor Pentathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Roney, Jessica FR Maryland-Eas 2:29.86 695
2 Alvin, Ed'Quisha SO Florida A&M 2:30.66 685
3 Scott, Kaitlin JR Hampton 2:34.93 632
4 Dowe, Faleesha SR Delaware Sta 2:35.20 629
5 Dozier, Ayana FR Norfolk Stat 2:36.52 613
6 Smith, Jade SO N. Carolina 2:37.53 602
7 Key, Kayla SR Hampton 2:37.95 597
8 James, Kellyann JR Norfolk Stat 2:38.85 586
9 Bryant, Catherine JR Florida A&M 2:39.56 578
10 Satterwhite, Starbesha JR N.C Central 2:44.60 521
11 Willams, Tiara SO Bethune-Cook 2:50.14 462
12 Davis, Sydney JR Hampton 2:55.58 407
13 Brinson, Jonina SR Bethune-Cook 3:03.10 337
Indoor Pentathlon: #1 Women 60 Meter Hurdles Indoor Pentathlon
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Scott, Kaitlin JR Hampton 8.81 2 950
2 Brinson, Jonina SR Bethune-Cook 8.89 1 933
3 Willams, Tiara SO Bethune-Cook 8.97 3 916
4 Roney, Jessica FR Maryland-Eas 8.98 3 914
5 James, Kellyann JR Norfolk Stat 9.00 3 910
6 Davis, Sydney JR Hampton 9.02 4 906
7 Smith, Jade SO N. Carolina 9.04 2 902
8 Dowe, Faleesha SR Delaware Sta 9.06 1 897
9 Alvin, Ed'Quisha SO Florida A&M 9.11 2 887
10 Eley, Crystal JR Hampton 9.19 4 871
11 Dozier, Ayana FR Norfolk Stat 9.52 4 804
12 Key, Kayla SR Hampton 9.80 3 750
13 Bryant, Catherine JR Florida A&M 9.87 1 737
14 Satterwhite, Starbesha JR N.C Central 9.91 4 729
Indoor Pentathlon: #2 Women High Jump Indoor Pentathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Scott, Kaitlin JR Hampton 1.65m 5-05.00 795
1.44 1.47 1.50 1.53 1.56 1.59 1.62 1.65 1.68
O P O O XO O XO O XXX
1 Brinson, Jonina SR Bethune-Cook 1.65m 5-05.00 795
1.35 1.38 1.41 1.44 1.47 1.50 1.53 1.56 1.59 1.62 1.65 1.68
O P P O P O O O O XXO XXO XXX
1 Alvin, Ed'Quisha SO Florida A&M 1.65m 5-05.00 795
1.47 1.50 1.53 1.56 1.59 1.62 1.65 1.68
O O O O O O O XXX
4 Davis, Sydney JR Hampton 1.56m 5-01.25 689
1.44 1.47 1.50 1.53 1.56 1.59
O O O O XO XXX
4 Dowe, Faleesha SR Delaware Sta 1.56m 5-01.25 689
1.41 1.44 1.47 1.50 1.53 1.56 1.59
XO XO O O XO O XXX
6 Smith, Jade SO N. Carolina 1.53m 5-00.25 655
1.44 1.47 1.50 1.53 1.56
O O XXO O XXX
6 Bryant, Catherine JR Florida A&M 1.53m 5-00.25 655
1.44 1.47 1.50 1.53 1.56
O XO XO O XXX
8 James, Kellyann JR Norfolk Stat 1.50m 4-11.00 621
1.32 1.35 1.38 1.41 1.44 1.47 1.50 1.53
O XO O O XXO O O XXX
8 Willams, Tiara SO Bethune-Cook 1.50m 4-11.00 621
1.41 1.44 1.47 1.50 1.53
O XO XO O XXX
8 Roney, Jessica FR Maryland-Eas 1.50m 4-11.00 621
1.35 1.38 1.41 1.44 1.47 1.50 1.53
O O O XO O O XXX
11 Eley, Crystal JR Hampton 1.47m 4-09.75 588
1.35 1.38 1.41 1.44 1.47 1.50
O O O O XO XXX
11 Satterwhite, Starbesha JR N.C Central 1.47m 4-09.75 588
1.38 1.41 1.44 1.47 1.50
O P P O XXX
13 Dozier, Ayana FR Norfolk Stat 1.44m 4-08.75 555
1.38 1.41 1.44 1.47
O O O XXX
14 Key, Kayla SR Hampton 1.41m 4-07.50 523
1.32 1.35 1.38 1.41 1.44
O P O O XXX
Indoor Pentathlon: #4 Women Long Jump Indoor Pentathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Dowe, Faleesha SR Delaware Sta 5.55m 18-02.50 715
5.47m 5.18m 5.55m
2 Brinson, Jonina SR Bethune-Cook 5.54m 18-02.25 712
FOUL 5.52m 5.54m
3 Dozier, Ayana FR Norfolk Stat 5.35m 17-06.75 657
4.93m 5.21m 5.35m
4 Key, Kayla SR Hampton 5.32m 17-05.50 648
5.10m 5.32m 5.27m
5 Willams, Tiara SO Bethune-Cook 5.23m 17-02.00 623
5.22m 5.23m FOUL
6 Satterwhite, Starbesha JR N.C Central 5.21m 17-01.25 617
5.21m 5.17m 5.08m
7 James, Kellyann JR Norfolk Stat 5.14m 16-10.50 598
5.02m 5.14m 5.07m
8 Alvin, Ed'Quisha SO Florida A&M 4.96m 16-03.25 548
4.87m 4.96m 4.89m
9 Davis, Sydney JR Hampton 4.87m 15-11.75 524
4.77m 4.06m 4.87m
10 Scott, Kaitlin JR Hampton 4.80m 15-09.00 506
4.75m 4.80m 4.51m
11 Bryant, Catherine JR Florida A&M 4.74m 15-06.75 490
4.74m 4.70m 4.67m
12 Smith, Jade SO N. Carolina 4.69m 15-04.75 477
4.65m 4.69m 4.59m
13 Eley, Crystal JR Hampton 4.52m 14-10.00 433
4.52m FOUL PASS
14 Roney, Jessica FR Maryland-Eas 4.48m 14-08.50 423
4.48m 4.39m 4.09m
Indoor Pentathlon: #3 Women Shot Put Indoor Pentathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Scott, Kaitlin JR Hampton 11.57m 37-11.50 633
10.65m 11.57m 10.64m
2 Bryant, Catherine JR Florida A&M 11.16m 36-07.50 606
10.68m 11.16m 10.91m
3 James, Kellyann JR Norfolk Stat 10.70m 35-01.25 575
10.70m 10.54m 10.31m
4 Brinson, Jonina SR Bethune-Cook 10.40m 34-01.50 556
9.95m 10.00m 10.40m
5 Smith, Jade SO N. Carolina 10.19m 33-05.25 542
9.57m 8.95m 10.19m
6 Key, Kayla SR Hampton 10.17m 33-04.50 541
9.94m 10.17m 10.05m
7 Eley, Crystal JR Hampton 10.03m 32-11.00 531
10.03m 8.35m PASS
8 Willams, Tiara SO Bethune-Cook 9.76m 32-00.25 514
FOUL FOUL 9.76m
9 Dozier, Ayana FR Norfolk Stat 9.57m 31-04.75 501
8.67m 8.35m 9.57m
10 Alvin, Ed'Quisha SO Florida A&M 9.35m 30-08.25 487
9.35m 8.65m 8.84m
11 Dowe, Faleesha SR Delaware Sta 9.00m 29-06.50 464
8.97m 9.00m 8.93m
12 Satterwhite, Starbesha JR N.C Central 8.94m 29-04.00 460
8.55m 8.23m 8.94m
13 Davis, Sydney JR Hampton 8.45m 27-08.75 428
7.98m 8.09m 8.45m
14 Roney, Jessica FR Maryland-Eas 6.67m 21-10.75 314
FOUL FOUL 6.67m
Women Indoor Pentathlon
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Scott, Kaitlin JR Hampton 3296 3516 10
2 Alvin, Ed'Quisha SO Florida A&M 2975 3402 8
3 Dowe, Faleesha SR Delaware Sta 3128 3394 6
4 Brinson, Jonina SR Bethune-Cook 2966 3333 5
5 James, Kellyann JR Norfolk Stat 3026 3290 4
6 Smith, Jade SO N. Carolina 3079 3178 3
7 Willams, Tiara SO Bethune-Cook 3139 3136 2
8 Dozier, Ayana FR Norfolk Stat 3081 3130 1
9 Bryant, Catherine JR Florida A&M 3170 3066
10 Key, Kayla SR Hampton 2973 3059
11 Roney, Jessica FR Maryland-Eas 3124 2967
12 Davis, Sydney JR Hampton 3184 2954
13 Satterwhite, Starbesha JR N.C Central 3019 2915
Men 60 Meter Dash
============================================================================
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Mitchell, Jaylan SO N. Carolina 6.60 6.69Q 1
2 Kemp, Demek SR South Caroli 6.63 6.71Q 4
3 Rowe, Rodney JR N. Carolina 6.67 6.72Q 3
4 Fair, Kareem SR Bethune-Cook 6.67 6.81Q 2
5 Thomas, Joel SR N. Carolina 6.68 6.78q 3
6 White, Desean SR Morgan State 6.76 6.83q 4
7 Garrett, Brenan JR Hampton 6.80 6.88q 1
8 Amoah, Joseph SO Coppin State 6.72 6.89q 2
9 Brown, Keith FR Norfolk Stat 6.84 6.90 4 6.893
10 Howell, Deyvon SR Morgan State 6.80 6.90 1 6.897
11 Bailey, Henrick SR Bethune-Cook 6.86 6.91 3
12 Poole, Michael JR Florida A&M 6.99 6.93 2
13 Roberts, Issac SR N.C Central 6.98 6.98 4
14 Rosembert, Edwin FR Delaware Sta 7.01 6.99 4
15 Seawright, Daniel FR South Caroli 6.93 7.02 4
16 Teagle, Devin SR Coppin State 7.01 7.03 1
17 Hodges, Keshaun SR Coppin State 6.84 7.04 2
18 Sharp, Joshua JR Bethune-Cook 6.99 7.05 3
19 Bartee, Carlous FR Savannah Sta 6.98 7.09 1
20 Bonner, Kyshawn SO Norfolk Stat 7.00 7.11 2
21 Dacres, Joshua JR Maryland-Eas 6.99 7.12 3
22 Rantin, Keon FR Morgan State 6.85 7.22 3
23 Lombard, Korey JR Howard 7.19 7.23 1 7.230
23 Carr, Jaylen SR Norfolk Stat 6.87 7.23 2 7.230
25 Williams, Jordan SO Bethune-Cook 6.93 7.27 1
Men 60 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Kemp, Demek SR South Caroli 6.71 6.65 10
2 Mitchell, Jaylan SO N. Carolina 6.69 6.66 8
3 Rowe, Rodney JR N. Carolina 6.72 6.74 6 6.736
4 Fair, Kareem SR Bethune-Cook 6.81 6.74 5 6.738
5 Thomas, Joel SR N. Carolina 6.78 6.77 4
6 White, Desean SR Morgan State 6.83 6.84 3
7 Garrett, Brenan JR Hampton 6.88 6.90 2
8 Amoah, Joseph SO Coppin State 6.89 6.97 1
Men 200 Meter Dash
============================================================================
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Rowe, Rodney JR N. Carolina 20.74 21.60Q 1
2 Amoah, Joseph SO Coppin State 20.97 21.71Q 2
3 Owusu-Antwi, Martin JR Coppin State 21.10 21.73Q 3
4 White, Desean SR Morgan State 21.47 21.84Q 5
5 Richard, Tyrell JR South Caroli 21.16 21.92Q 4 21.917
6 Lewis, Gordon FR N.C Central 21.72 21.92q 3 21.914
7 Wanjiru, Moffat SO Hampton 21.61 21.95q 2
8 Barnes, Trequan FR Norfolk Stat 21.67 22.05q 1
9 Kemp, Demek SR South Caroli 21.58 22.08 3
10 Fair, Kareem SR Bethune-Cook 21.73 22.12 4
11 Thomas, Joel SR N. Carolina 21.73 22.16 5
12 Howell, Deyvon SR Morgan State 21.39 22.17 5
13 Rantin, Keon FR Morgan State 21.47 22.18 4
14 Brown, Keith FR Norfolk Stat 22.09 22.26 3
15 Garrett, Brenan JR Hampton 21.87 22.31 4
16 Rosembert, Edwin FR Delaware Sta 22.11 22.55 2 22.541
17 Hodges, Keshaun SR Coppin State 22.11 22.55 1 22.547
18 Dacres, Joshua JR Maryland-Eas 21.65 22.56 1
19 Miles, Malik FR N.C Central 22.19 22.59 1
20 Lombard, Korey JR Howard 22.28 22.64 2
21 Bartee, Carlous FR Savannah Sta 22.33 22.80 3
22 Bailey, Henrick SR Bethune-Cook 21.86 22.89 5
-- Williams, Jordan SO Bethune-Cook 21.69 DNF 2
Men 200 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Prelims Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Rowe, Rodney JR N. Carolina 21.60 21.36 2 10
2 Amoah, Joseph SO Coppin State 21.71 21.59 2 8
3 Owusu-Antwi, Martin JR Coppin State 21.73 21.64 2 6
4 Lewis, Gordon FR N.C Central 21.92 21.75 1 5
5 White, Desean SR Morgan State 21.84 21.77 2 4
6 Richard, Tyrell JR South Caroli 21.92 21.83 1 3
7 Barnes, Trequan FR Norfolk Stat 22.05 22.01 1 2
-- Wanjiru, Moffat SO Hampton 21.95 DNF 1
Men 400 Meter Dash
============================================================================
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Harding, Dajuan SR N. Carolina 47.14 48.38Q 2
2 Stewart, Trevor FR N. Carolina 46.99 48.57Q 1
3 Barnes, Trequan FR Norfolk Stat 47.57 48.81Q 5
4 Richard, Tyrell JR South Caroli 47.25 48.86Q 3
5 Williams, Jaelen SO Hampton 47.41 48.95Q 4
6 Beatty, Justin SR Hampton 48.53 48.75q 1
7 Howell, Deyvon SR Morgan State 48.16 48.76q 2
8 Lewis, Gordon FR N.C Central 49.09 49.04q 4
9 Owusu-Antwi, Martin JR Coppin State 48.11 49.18 3
10 Rantin, Keon FR Morgan State 48.11 49.19 4
11 Smith, Jamari JR Florida A&M 49.02 49.49 3
12 Wanjiru, Moffat SO Hampton 48.56 49.64 1
13 Williams, Jordan SO Bethune-Cook 47.81 49.75 5
14 Leach, Kevin SR Morgan State 49.31 50.04 3
15 Ellis, Ilkeem FR Morgan State 49.50 50.14 1
16 Banks, Jaylen SO Norfolk Stat 49.00 50.35 2
17 Moore, Jonathan SR Bethune-Cook 49.14 50.47 5
18 Leach, Kendall SO Delaware Sta 49.94 50.59 2
19 Pulley, Burnell FR Morgan State 49.33 50.64 2
20 Brice, Timothy FR Maryland-Eas 50.11 50.79 3
21 Pinder, Justin JR Norfolk Stat 49.27 50.98 4
22 Boyd, Fernandes SR Morgan State 49.39 51.06 1
23 Bonham, Chase FR N. Carolina 49.18 51.65 5
-- Closson, Mekhi FR Howard 50.29 DNF 4
Men 400 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Prelims Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Barnes, Trequan FR Norfolk Stat 48.81 47.69 2 10
2 Harding, Dajuan SR N. Carolina 48.38 48.16 2 8
3 Williams, Jaelen SO Hampton 48.95 48.39 1 6
4 Howell, Deyvon SR Morgan State 48.76 48.69 1 5
5 Lewis, Gordon FR N.C Central 49.04 48.73 1 4
6 Beatty, Justin SR Hampton 48.75 48.82 1 3
7 Stewart, Trevor FR N. Carolina 48.57 52.19 2 2
-- Richard, Tyrell JR South Caroli 48.86 DQ 2 Impeded Runner
Men 800 Meter Run
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Moore, Jonathan SR Bethune-Cook 1:52.91 1:52.51 4 10
2 Burris, Tayvon JR Hampton 1:53.01 1:52.92 4 8
3 McCullough, Geoffrey SO Hampton 1:55.74 1:53.05 2 6
4 Beatty, Justin SR Hampton 1:53.91 1:53.47 3 5
5 Berryhill, Cameron SO Bethune-Cook 1:53.96 1:53.80 3 4
6 Aiken, Corey SR N. Carolina 1:53.34 1:54.10 4 3
7 London, Mark SR Coppin State 1:53.84 1:54.79 4 2
8 Stowe, Steve SR N. Carolina 1:54.00 1:54.87 3 1
9 Johnson, Alan FR N. Carolina 1:54.14 1:54.98 3 1:54.971
10 Petty, DeAndre SO Bethune-Cook 1:53.88 1:54.98 4 1:54.977
11 Davis, Stanley SR Hampton 1:52.18 1:55.38 4
12 Mundy, Donovan SR Maryland-Eas 1:54.15 1:55.77 3
13 Abbkar, Abbas SO Savannah Sta 1:54.79 1:55.80 2
14 Corriette, Judah SO Maryland-Eas 1:55.93 1:56.22 1
15 Bah, Mohamed SR Howard 1:54.68 1:56.33 3
16 Fullerton, Tariq JR Howard 1:56.06 1:56.69 1
17 Gordon-Bester, Anthony FR Howard 1:55.67 1:56.91 2
18 Addison, Anija JR Coppin State 1:55.69 1:57.46 2
19 Robinson, Tyson JR Norfolk Stat 1:54.83 1:57.70 2
20 Yamitshi, Ngoy FR Maryland-Eas 1:54.69 1:59.24 2
21 Montgomery, Trenton SO South Caroli 2:07.08 2:07.18 1
Men 1 Mile Run
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 McGee, Marquise SO N. Carolina 4:18.27 4:21.61 2 10
2 Too, Emmanuel JR Hampton 4:16.69 4:21.66 2 8
3 Too, David FR Florida A&M 4:13.34 4:22.25 2 6
4 Chouati, Oussama JR Maryland-Eas 4:13.53 4:22.42 2 5
5 Aiken, Corey SR N. Carolina 4:18.59 4:22.52 2 4
6 Davis, Stanley SR Hampton 4:24.23 4:23.78 2 3
7 Kemboi, Onesmus FR Florida A&M 4:21.98 4:24.19 2 2
8 Kiprotich, Felix SO Norfolk Stat 4:27.04 4:24.40 1 1
9 Mundy, Donovan SR Maryland-Eas 4:20.27 4:25.13 2
10 Kiptoo, Daniel JR Bethune-Cook 4:24.73 4:26.01 1
11 Kemboi, Festus FR Florida A&M 4:27.08 4:27.21 1
12 Sessoms, Terrence FR Savannah Sta 4:23.46 4:27.49 2
13 McCullough, Geoffrey SO Hampton 4:23.49 4:28.49 2
14 Abbkar, Abbas SO Savannah Sta 4:23.74 4:28.59 2
15 Fullerton, Tariq JR Howard 4:26.04 4:31.68 1
16 Johnson, Alan FR N. Carolina 4:26.60 4:32.00 1
17 Bah, Mohamed SR Howard 4:23.21 4:33.08 2
18 McGhie, Corey FR Delaware Sta 4:30.70 4:36.15 1
Men 3000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Girma, Anteneh JR Norfolk Stat 8:37.90 8:52.13 10
2 Chouati, Oussama JR Maryland-Eas 8:44.75 8:53.28 8
3 Too, David FR Florida A&M 8:23.32 8:53.76 6
4 Too, Emmanuel JR Hampton 8:35.32 8:55.09 5
5 Kiprotich, Felix SO Norfolk Stat 8:43.95 8:58.07 4
6 Kemboi, Onesmus FR Florida A&M 8:40.69 8:58.81 3
7 Fantaye, Tomas JR Norfolk Stat 8:55.33 9:00.71 2
8 Kemboi, Festus FR Florida A&M 9:01.30 9:00.89 1
9 Walton, Xavier JR Bethune-Cook 8:57.80 9:02.68
10 McGee, Marquise SO N. Carolina 8:58.88 9:04.63
11 Bett, Festus SO Norfolk Stat 9:03.76 9:17.77
12 Kiptoo, Daniel JR Bethune-Cook 8:43.60 9:24.06
13 Kemboi, Bill SO Norfolk Stat 8:47.28 9:25.49
14 Sessoms, Terrence FR Savannah Sta 8:59.82 9:38.61
15 Williams, James JR South Caroli 10:07.29 10:10.15
Men 5000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Girma, Anteneh JR Norfolk Stat 15:12.62 15:09.79 10
2 Kemboi, Festus FR Florida A&M 15:15.64 15:14.15 8
3 Too, David FR Florida A&M 15:27.10 15:16.65 6
4 Too, Emmanuel JR Hampton 15:09.38 15:16.74 5
5 Kemboi, Onesmus FR Florida A&M 15:11.41 15:20.04 4
6 Walton, Xavier JR Bethune-Cook 15:23.63 15:31.60 3
7 Kiptoo, Daniel JR Bethune-Cook 15:18.30 15:40.69 2
8 Chouati, Oussama JR Maryland-Eas 15:10.61 15:41.66 1
9 Fantaye, Tomas JR Norfolk Stat 15:37.87 15:41.73
10 Bett, Festus SO Norfolk Stat 15:42.80 15:56.95
11 Kiprotich, Felix SO Norfolk Stat 15:50.65 16:08.53
12 Meli, Stanley SR Maryland-Eas 16:26.83
13 Atakilti, Sahlu SO Savannah Sta 16:01.50 16:33.51
14 Mustafaa, Hakeem JR N. Carolina 16:26.41 17:43.44
-- Kosanovich, Malik FR Howard 15:38.64 DNF
-- Gill, Hasan SO Delaware Sta 16:53.28 DNF
Men 60 Meter Hurdles
============================================================================
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Dickson, Michael JR N. Carolina 7.81 7.83Q 3
2 Lewis, Aaron SO Coppin State 7.93 7.92Q 1
3 Townsend, Todd SR N. Carolina 7.97 8.15Q 2
4 Miller, Robert SO N. Carolina 8.05 8.04q 1
5 Kennedy, Moses SR South Caroli 8.22 8.18q 1 8.174
6 Graham, Charles JR Hampton 8.03 8.18q 2 8.178
7 Jones, James JR South Caroli 8.16 8.19q 3
8 Williams, Jaelen SO Hampton 8.24 8.21q 2
9 Lambert, Kiyair SR Delaware Sta 8.16 8.22 3
10 Johnson, Cheyenne FR Coppin State 8.50 8.45 2 8.442
11 Dawson, Kavante FR Delaware Sta 8.35 8.45 3 8.444
12 Onukwugha, Chisom FR Maryland-Eas 8.26 8.46 1
13 Imes IV, Steven FR Howard 9.06 8.92 1
14 Dennis, Brian FR N.C Central 8.78 9.01 2
15 Okwaraji, Caleb FR Bethune-Cook 8.23 10.29 2
-- Faulks, Benjamin SO Hampton 8.36 FS 3
Men 60 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Dickson, Michael JR N. Carolina 7.83 7.85 10
2 Lewis, Aaron SO Coppin State 7.92 7.88 8
3 Townsend, Todd SR N. Carolina 8.15 7.92 6
4 Miller, Robert SO N. Carolina 8.04 8.05 5
5 Jones, James JR South Caroli 8.19 8.17 4 8.162
6 Graham, Charles JR Hampton 8.18 8.17 3 8.168
7 Kennedy, Moses SR South Caroli 8.18 8.29 2
8 Williams, Jaelen SO Hampton 8.21 8.46 1
Men 4x400 Meter Relay
===================================================================================
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 N. Carolina A&T 'A' 3:10.69 3:14.60 2 10
1) Rowe, Rodney JR 2) Stewart, Trevor FR
3) Johnson, Alan FR 4) Harding, Dajuan SR
2 Coppin State 'A' 3:13.67 3:15.33 2 8
1) Owusu-Antwi, Martin JR 2) Amoah, Joseph SO
3) Johnson, Cheyenne FR 4) Addison, Anija JR
3 Hampton 'A' 3:09.34 3:16.89 2 6
1) Garrett, Brenan JR 2) Davis, Stanley SR
3) Beatty, Justin SR 4) Williams, Jaelen SO
4 Norfolk State 'A' 3:14.31 3:17.32 2 5
1) Barnes, Trequan FR 2) Banks, Jaylen SO
3) Pinder, Justin JR 4) Griggs, Phil FR
5 Bethune-Cookman 'A' 3:18.93 3:17.55 1 4
1) Williams, Jordan SO 2) Moore, Jonathan SR
3) Okwaraji, Caleb FR 4) Petty, DeAndre SO
6 N.C Central 'A' 3:21.34 3:18.81 1 3
1) Lewis, Gordon FR 2) Ingram, Da'Mon FR
3) Williams, Deontae SR 4) Notice, Jazire FR
7 Morgan State 'A' 3:13.08 3:19.94 2 2
1) Leach, Kevin SR 2) Howell, Deyvon SR
3) Pulley, Burnell FR 4) Rantin, Keon FR
8 Delaware State 'A' 3:18.69 3:20.60 1 1
1) Lambert, Kiyair SR 2) Leach, Kendall SO
3) Amobi, Gerald SO 4) Dawson, Kavante FR
9 Maryland-Eastern Shore 'A' 3:20.07 3:23.63 1
1) Brice, Timothy FR 2) Corriette, Judah SO
3) Mundy, Donovan SR 4) Brown, Janoi FR
10 Howard 'A' 3:20.84 3:24.59 1
1) Lombard, Korey JR 2) Chigbue, Kenneth JR
3) Holder, Jordan FR 4) Closson, Mekhi FR
Men Distance Medley
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Hampton 'A' 10:15.15 10:08.96 10
1) McCullough, Geoffrey SO 2) Burris, Tayvon JR
3) Davis, Stanley SR 4) Too, Emmanuel JR
2 Maryland-Eastern Shore 'A' 10:54.35 10:11.45 8
1) Mundy, Donovan SR 2) Brown, Janoi FR
3) Corriette, Judah SO 4) Chouati, Oussama JR
3 N. Carolina A&T 'A' 10:08.98 10:12.23 6
1) Aiken, Corey SR 2) Johnson, Alan FR
3) Stowe, Steve SR 4) McGee, Marquise SO
4 Florida A&M 'A' 10:20.35 5
1) Kemboi, Onesmus FR 2) Smith, Jamari JR
3) Kemboi, Festus FR 4) Too, David FR
5 Norfolk State 'A' 10:39.70 10:25.57 4
1) Robinson, Tyson JR 2) Banks, Jaylen SO
3) Pinder, Justin JR 4) Kiprotich, Felix SO
6 Bethune-Cookman 'A' 10:25.61 3
1) Berryhill, Cameron SO 2) Williams, Jordan SO
3) Moore, Jonathan SR 4) Kiptoo, Daniel JR
7 Savannah State 'A' 10:47.05 10:28.43 2
1) Abbkar, Abbas SO 2) Franklin, Malik SR
3) Pack, Cameron SO 4) Sessoms, Terrence FR
8 Howard 'A' 10:20.62 10:31.98 1
1) Fullerton, Tariq JR 2) Chigbue, Kenneth JR
3) Gordon-Bester, Anthony FR 4) Bah, Mohamed SR
9 Coppin State 'A' 10:50.16
1) Addison, Anija JR 2) Teagle, Devin SR
3) Johnson, Cheyenne FR 4) London, Mark SR
10 Delaware State 'A' 10:47.82 10:53.42
1) Moore, Gregory FR 2) Amobi, Gerald SO
3) Lintiso, Hanqaamo SO 4) McGhie, Corey FR
11 South Carolina St. 'A' 11:19.09 11:17.38
1) Stackhouse, Michael SR 2) Hardy, Treshawn FR
3) Montgomery, Trenton SO 4) Williams, James JR
Men High Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Milton, Jacob SO Norfolk Stat 2.15m 2.16m 7-01.00 10
2.06 2.11 2.16 2.21
O O XO XXX
2 Warner, Garth SO Norfolk Stat 2.14m 2.16m 7-01.00 8
2.06 2.11 2.16 2.21
O XXO XO XXX
3 Williams, Kelton SO Bethune-Cook 2.05m 2.06m 6-09.00 6
1.91 1.96 2.01 2.06 2.11
O O O O XXX
4 Anderson, Semaj FR N. Carolina 2.00m 2.01m 6-07.00 5
1.91 1.96 2.01 2.06
O XO O XXX
5 Smalls, Omega SO N.C Central 1.95m 2.01m 6-07.00 4
1.91 1.96 2.01 2.06
O O XXO XXX
6 Lipford, Nehemiah SR N. Carolina 2.04m 2.01m 6-07.00 3
1.96 2.01 2.06
XO XXO XXX
7 Rhooms, Kobe-Jordan FR Morgan State 2.05m 1.96m 6-05.00 1.50
1.96 2.01
O XXX
7 Jones, Marvin FR N.C Central 1.95m 1.96m 6-05.00 1.50
1.91 1.96 2.01
O O XXX
9 Pressley, Daenah FR Morgan State 1.99m 1.96m 6-05.00
1.91 1.96 2.01
XO O XXX
10 Bullock, Milan SR Howard 1.98m 1.96m 6-05.00
1.91 1.96 2.01
XXO XO XXX
11 Henley, Kequan SO Norfolk Stat 1.96m 1.96m 6-05.00
1.91 1.96 2.01
XO XXO XXX
12 Branch, Mykol JR N.C Central 1.94m 1.91m 6-03.25
1.91 1.96
XO XXX
-- Jackson, Christopher SR Bethune-Cook 1.90m NH
1.16
XXX
-- Lindsey, Desmond SO Hampton 1.99m NH
2.01
XXX
-- Goy, Tyrek FR Coppin State 1.90m NH
1.16
XXX
Men Pole Vault
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Harper, Dominic JR Bethune-Cook 4.70m 4.57m 15-00.00 10
4.27 4.42 4.57 4.72
O O O XXX
2 Funkhouser, Adam SO Delaware Sta 4.10m 4.27m 14-00.00 7
3.82 3.97 4.12 4.27 4.42
O O XO O XXX
2 McMillan, Connor FR Florida A&M 4.35m 4.27m 14-00.00 7
3.82 3.97 4.12 4.27 4.42
O XO O O XXX
4 Clark, Trey JR Hampton 4.35m 4.27m 14-00.00 5
3.97 4.12 4.27 4.42
O O XXO XXX
5 Anderson, Nicolas FR N.C Central 4.10m 4.12m 13-06.25 4
3.67 3.82 3.97 4.12 4.27
O O O XXO XXX
6 Booker, Patrick FR Norfolk Stat 3.95m 3.97m 13-00.25 2.50
3.67 3.82 3.97 4.12
O O O XXX
6 Nelson, Raquan FR Bethune-Cook 3.80m 3.97m 13-00.25 2.50
3.82 3.97 4.12
O O XXX
8 Cubbage, Ronald SO N. Carolina 3.85m 3.82m 12-06.25 1
3.52 3.67 3.82 3.97
O O XO XXX
9 Strepay, Hollan FR N.C Central 3.70m 3.52m 11-06.50
3.52 3.67
O XXX
-- Deane, Aaron SR N. Carolina 3.70m NH
3.52
XXX
Men Long Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Hylton, Lloyd SR Morgan State 7.58m 7.75m 25-05.25 10
7.75m 7.22m 7.02m 7.28m 7.06m 7.39m
2 Seawright, Daniel FR South Caroli 7.43m 7.51m 24-07.75 8
FOUL FOUL 6.94m FOUL 7.18m 7.51m
3 James, Laron JR Savannah Sta 7.40m 7.44m 24-05.00 6
FOUL FOUL 7.00m FOUL 7.44m 6.44m
4 Powell, Jerrick JR Hampton 7.12m 7.14m 23-05.25 5
6.87m 7.12m PASS 7.13m 7.13m 7.14m
5 Richardson, Jamaz FR Bethune-Cook 7.15m 7.06m 23-02.00 4
7.06m FOUL FOUL FOUL 6.48m FOUL
6 Franklin, Malik SR Savannah Sta 6.97m 7.00m 22-11.75 3
7.00m FOUL FOUL 6.70m 6.97m FOUL
7 Bell, Michael FR N. Carolina 6.82m 6.97m 22-10.50 2
6.64m 6.97m 6.73m 6.40m FOUL 5.97m
8 Rhooms, Kobe-Jordan FR Morgan State 6.91m 6.74m 22-01.50 1
6.74m 6.54m 6.71m 6.47m 6.50m 6.52m
9 Noel, Elijah SO Coppin State 6.78m 6.72m 22-00.75
FOUL 6.26m 6.72m 6.65m 6.20m FOUL
10 Robertson, Abraham SR Howard 6.42m 21-00.75
6.32m FOUL 6.42m
11 Beachem, JaQuaveon SO Bethune-Cook 6.93m 6.34m 20-09.75
6.34m 6.19m FOUL
12 Brice, Timothy FR Maryland-Eas 6.49m 6.33m 20-09.25
6.33m 6.18m 6.09m
Men Triple Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Strozier, Lasheon JR N. Carolina 15.43m 15.10m 49-06.50 10
FOUL 14.83m 15.09m 15.03m 14.94m 15.10m
2 Arriola, Issac SR Hampton 14.52m 14.98m 49-01.75 8
14.67m 14.98m FOUL 13.62m 14.74m FOUL
3 Franklin, Malik SR Savannah Sta 15.38m 14.88m 48-10.00 6
FOUL FOUL 14.79m 14.69m 14.88m 14.29m
4 Sampson, Joel JR Bethune-Cook 14.49m 14.41m 47-03.50 5
13.39m 13.85m 14.41m 14.03m 13.65m 13.87m
5 Beachem, JaQuaveon SO Bethune-Cook 14.42m 14.40m 47-03.00 4
13.76m 13.78m 14.18m FOUL 14.24m 14.40m
6 Copeland, Donterious SR Savannah Sta 15.34m 14.38m 47-02.25 3
14.31m 14.10m 14.38m 14.24m 14.11m 13.86m
7 Rhooms, Kobe-Jordan FR Morgan State 14.58m 14.25m 46-09.00 2
14.25m 14.19m 14.18m 13.81m 13.65m 13.59m
8 Seawright, Daniel FR South Caroli 13.89m 13.42m 44-00.50 1
13.06m FOUL 13.42m PASS PASS PASS
9 Noel, Elijah SO Coppin State 13.63m 13.17m 43-02.50
FOUL FOUL 13.17m FOUL FOUL FOUL
10 Anderson, Semaj FR N. Carolina 15.28m 13.11m 43-00.25
FOUL FOUL 13.11m
11 Are, Nathaniel FR Howard 12.33m 12.01m 39-05.00
FOUL FOUL 12.01m
Men Shot Put
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Peters, Jeremiah JR Bethune-Cook 17.10m 16.59m 54-05.25 10
16.03m 16.59m 16.56m FOUL FOUL FOUL
2 Elliott, Vikarie SO Morgan State 15.48m 16.49m 54-01.25 8
14.54m 15.39m 16.49m 15.21m 14.85m 14.42m
3 Wilkerson, Aaron FR N. Carolina 16.63m 15.97m 52-04.75 6
FOUL 14.95m 15.90m 15.62m 15.39m 15.97m
4 Hanna, Aaron JR Florida A&M 15.15m 15.11m 49-07.00 5
13.76m 14.79m 15.11m 14.95m 15.09m FOUL
5 Goodlitt, Kurt SO Morgan State 15.55m 14.92m 48-11.50 4
14.36m 13.99m 14.04m 14.24m 14.14m 14.92m
6 Bandy, Elijah FR South Caroli 13.72m 14.81m 48-07.25 3
14.81m FOUL FOUL FOUL 14.10m FOUL
7 Holston, Sidney SO Bethune-Cook 14.63m 14.55m 47-09.00 2
13.71m 13.95m 14.17m 14.55m 13.89m 13.92m
8 Wheeler, Derrick JR N. Carolina 14.94m 14.44m 47-04.50 1
13.67m 14.33m 14.44m 13.63m 13.83m 13.41m
9 Hunter, Joshua SO Hampton 14.62m 13.46m 44-02.00
FOUL 13.46m FOUL 12.97m 13.34m FOUL
10 Richards, Balvin FR Coppin State 13.43m 13.04m 42-09.50
12.63m 13.04m 12.95m
11 Nottage, Kyle FR Maryland-Eas 13.70m 12.79m 41-11.50
12.79m FOUL FOUL
Men Weight Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Wheeler, Derrick JR N. Carolina 17.75m 18.07m 59-03.50 10
16.93m 15.46m 14.95m 16.14m 18.07m 16.70m
2 Holston, Sidney SO Bethune-Cook 19.07m 18.03m 59-02.00 8
15.65m FOUL 16.96m FOUL 18.03m 18.00m
3 Dabipi, Tamunoibi SO Maryland-Eas 16.41m 16.57m 54-04.50 6
14.84m 15.92m 15.09m 16.11m 15.35m 16.57m
4 Peters, Jeremiah JR Bethune-Cook 16.59m 16.45m 53-11.75 5
FOUL FOUL 16.40m 15.95m FOUL 16.45m
5 Elliott, Vikarie SO Morgan State 14.62m 15.81m 51-10.50 4
15.81m FOUL 14.50m 15.06m 15.27m FOUL
6 Hanna, Aaron JR Florida A&M 15.19m 15.36m 50-04.75 3
15.36m 14.66m 15.12m 15.00m FOUL FOUL
7 Wilkerson, Aaron FR N. Carolina 14.76m 15.31m 50-02.75 2
15.27m 14.62m 15.31m 13.97m 13.61m 14.77m
8 Hunter, Joshua SO Hampton 14.31m 15.18m 49-09.75 1
FOUL 14.29m 15.18m 14.41m 14.57m 14.87m
9 Britt, Roderick SR South Caroli 14.09m 14.14m 46-04.75
FOUL 13.61m 14.14m 13.48m 12.98m 13.37m
10 Duncan, Robert SO Delaware Sta 14.18m 13.87m 45-06.25
13.87m 13.81m FOUL
11 Omolo, Jardon FR Florida A&M 14.39m 13.78m 45-02.50
FOUL 13.78m 13.73m
Heptathlon: #1 Men 60 Meter Dash Heptathlon
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Clark, Trey JR Hampton 7.01 2 879
2 Townsend, Todd SR N. Carolina 7.02 2 875
3 Powell, Jerrick JR Hampton 7.11 2 844
4 Beachem, JaQuaveon SO Bethune-Cook 7.13 2 837
5 Terry, Trenson SO Delaware Sta 7.24 2 799
6 Goodlitt, Kurt SO Morgan State 7.29 2 782
7 Lindsey, Desmond SO Hampton 7.32 1 772
8 Deane, Aaron SR N. Carolina 7.40 1 745
9 Johnson, James JR N.C Central 7.43 1 736
10 Faulks, Benjamin SO Hampton 7.45 2 729
11 Heholt, Brent FR Bethune-Cook 7.51 1 710
12 Wright, Tyson JR Bethune-Cook 7.53 1 703
13 McReynolds, Jeffrey JR South Caroli 8.34 2 465
Heptathlon: #7 Men 1000 Meter Run Heptathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Powell, Jerrick JR Hampton 2:47.49 792
2 Wright, Tyson JR Bethune-Cook 2:51.19 753
3 Johnson, James JR N.C Central 2:51.97 745
4 Lindsey, Desmond SO Hampton 2:55.84 706
5 Heholt, Brent FR Bethune-Cook 2:58.38 680
6 Townsend, Todd SR N. Carolina 2:58.80 676
7 Beachem, JaQuaveon SO Bethune-Cook 3:01.50 650
8 Terry, Trenson SO Delaware Sta 3:03.17 634
9 Faulks, Benjamin SO Hampton 3:13.55 538
10 Clark, Trey JR Hampton 3:20.08 481
11 Deane, Aaron SR N. Carolina 3:23.66 451
12 Goodlitt, Kurt SO Morgan State 3:41.98 312
Heptathlon: #5 Men 60 Meter Hurdles Heptathlon
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Townsend, Todd SR N. Carolina 8.03 3 974
2 Lindsey, Desmond SO Hampton 8.50 1 860
3 Powell, Jerrick JR Hampton 8.62 1 832
4 Faulks, Benjamin SO Hampton 8.70 3 813
5 Beachem, JaQuaveon SO Bethune-Cook 8.71 4 811
6 Wright, Tyson JR Bethune-Cook 8.78 4 795
7 Deane, Aaron SR N. Carolina 8.79 2 793
8 Terry, Trenson SO Delaware Sta 8.85 2 779
9 Clark, Trey JR Hampton 8.95 2 757
10 Heholt, Brent FR Bethune-Cook 9.02 1 741
11 Goodlitt, Kurt SO Morgan State 9.06 4 733
12 Johnson, James JR N.C Central 9.25 3 692
Heptathlon: #4 Men High Jump Heptathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Lindsey, Desmond SO Hampton 1.96m 6-05.00 767
1.81 1.84 1.87 1.90 1.93 1.96 1.99
O O P O O XXO XXX
2 Powell, Jerrick JR Hampton 1.90m 6-02.75 714
1.84 1.87 1.90 1.93
O P O XXX
3 Heholt, Brent FR Bethune-Cook 1.84m 6-00.50 661
1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87
O XO O XO XO XO XXX
3 Terry, Trenson SO Delaware Sta 1.84m 6-00.50 661
1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87
O O O O O XXO XO XXO XXX
3 Wright, Tyson JR Bethune-Cook 1.84m 6-00.50 661
1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87
O P O P O O O XXX
6 Townsend, Todd SR N. Carolina 1.81m 5-11.25 636
1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84
O O O O O XO O XXP
6 Clark, Trey JR Hampton 1.81m 5-11.25 636
1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84
O P O P XO O XO XXX
8 Deane, Aaron SR N. Carolina 1.78m 5-10.00 610
1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81
O O O XO O O XXX
8 Beachem, JaQuaveon SO Bethune-Cook 1.78m 5-10.00 610
1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81
O O O O O O O O XO O XXX
8 Goodlitt, Kurt SO Morgan State 1.78m 5-10.00 610
1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81
O O O O O O O XXX
11 Johnson, James JR N.C Central 1.69m 5-06.50 536
1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72
XO O O XO O O XO XXX
12 Faulks, Benjamin SO Hampton 1.57m 5-01.75 441
1.48 1.51 1.54 1.57 1.60
XO O P O XXX
Heptathlon: #6 Men Pole Vault Heptathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Clark, Trey JR Hampton 4.63m 15-02.25 799
4.03 4.13 4.23 4.33 4.43 4.53 4.63 4.73
O O O O XO XXO O XXX
2 Deane, Aaron SR N. Carolina 3.63m 11-10.75 517
3.13 3.23 3.33 3.43 3.53 3.63 3.73
XO O XO O XO O XXX
3 Townsend, Todd SR N. Carolina 3.43m 11-03.00 464
3.13 3.23 3.33 3.43 3.53 3.63 3.73
O XO O O X P XX
4 Lindsey, Desmond SO Hampton 3.33m 10-11.00 439
2.53 2.63 2.73 2.83 2.93 3.03 3.13 3.23 3.33 3.43
O P O P O O O O XXO XXX
5 Beachem, JaQuaveon SO Bethune-Cook 3.13m 10-03.25 389
2.53 2.63 2.73 2.83 2.93 3.03 3.13 3.23
O XO O O XO O XO XXX
6 Goodlitt, Kurt SO Morgan State 3.03m 9-11.25 364
2.63 2.73 2.83 2.93 3.03 3.13
O P O O XO XXX
6 Heholt, Brent FR Bethune-Cook 3.03m 9-11.25 364
2.53 2.63 2.73 2.83 2.93 3.03 3.13
XO O XO O XXO XXO XXX
6 Wright, Tyson JR Bethune-Cook 3.03m 9-11.25 364
2.53 2.63 2.73 2.83 2.93 3.03 3.13
XO O P O P XXO XXX
9 Powell, Jerrick JR Hampton 2.83m 9-03.25 316
2.53 2.63 2.73 2.83 2.93
O P O O XXX
10 Terry, Trenson SO Delaware Sta 2.63m 8-07.50 271
2.43 2.53 2.63 2.73
O O O XXX
11 Faulks, Benjamin SO Hampton 2.43m 7-11.50 227
1.83 1.93 2.03 2.13 2.23 2.33 2.43 2.53
O P P XO XO XXO O XXX
12 Johnson, James JR N.C Central 2.23m 7-03.75 185
1.83 1.93 2.03 2.13 2.23 2.33
O P P O O XXX
Heptathlon: #2 Men Long Jump Heptathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Powell, Jerrick JR Hampton 6.88m 22-07.00 785
6.88m FOUL 6.88m
2 Lindsey, Desmond SO Hampton 6.82m 22-04.50 771
6.41m 6.18m 6.82m
2 Townsend, Todd SR N. Carolina 6.82m 22-04.50 771
6.49m 6.40m 6.82m
4 Terry, Trenson SO Delaware Sta 6.69m 21-11.50 741
6.57m 6.51m 6.69m
5 Beachem, JaQuaveon SO Bethune-Cook 6.62m 21-08.75 725
6.51m 6.50m 6.62m
6 Heholt, Brent FR Bethune-Cook 6.58m 21-07.25 716
6.58m 6.12m 6.53m
7 Wright, Tyson JR Bethune-Cook 6.33m 20-09.25 659
6.13m 5.63m 6.33m
8 Deane, Aaron SR N. Carolina 6.22m 20-05.00 635
FOUL 6.22m FOUL
9 Johnson, James JR N.C Central 6.14m 20-01.75 617
5.84m 5.82m 6.14m
10 Goodlitt, Kurt SO Morgan State 5.91m 19-04.75 567
5.91m 5.72m 5.70m
11 Faulks, Benjamin SO Hampton 5.88m 19-03.50 561
5.88m 5.74m 5.72m
12 Clark, Trey JR Hampton 5.41m 17-09.00 463
5.41m 5.32m 5.22m
Heptathlon: #3 Men Shot Put Heptathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Goodlitt, Kurt SO Morgan State 14.43m 47-04.25 755
13.64m 14.43m 14.02m
2 Townsend, Todd SR N. Carolina 11.55m 37-10.75 579
10.75m 10.59m 11.55m
3 Powell, Jerrick JR Hampton 11.32m 37-01.75 565
11.32m 11.23m 11.14m
4 Faulks, Benjamin SO Hampton 11.09m 36-04.75 551
10.02m 9.93m 11.09m
5 Lindsey, Desmond SO Hampton 10.74m 35-03.00 530
10.68m 10.74m FOUL
6 Deane, Aaron SR N. Carolina 10.33m 33-10.75 505
9.99m 10.06m 10.33m
7 Beachem, JaQuaveon SO Bethune-Cook 10.27m 33-08.50 502
9.83m 9.39m 10.27m
8 Wright, Tyson JR Bethune-Cook 9.57m 31-04.75 460
9.57m 8.96m 8.24m
9 Clark, Trey JR Hampton 9.31m 30-06.50 444
9.09m 8.74m 9.31m
10 Heholt, Brent FR Bethune-Cook 8.97m 29-05.25 424
8.97m 8.86m 8.56m
11 Johnson, James JR N.C Central 8.53m 28-00.00 398
FOUL 7.89m 8.53m
12 Terry, Trenson SO Delaware Sta 7.51m 24-07.75 337
7.51m 6.87m 5.70m
Men Heptathlon
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Townsend, Todd SR N. Carolina 4067 4975 10
2 Powell, Jerrick JR Hampton 4875 4848 8
3 Lindsey, Desmond SO Hampton 4760 4845 6
4 Beachem, JaQuaveon SO Bethune-Cook 4204 4524 5
5 Clark, Trey JR Hampton 4338 4459 4
6 Wright, Tyson JR Bethune-Cook 4409 4395 3
7 Heholt, Brent FR Bethune-Cook 3916 4296 2
8 Deane, Aaron SR N. Carolina 4025 4256 1
9 Terry, Trenson SO Delaware Sta 4222
10 Goodlitt, Kurt SO Morgan State 4123
11 Johnson, James JR N.C Central 3589 3909
12 Faulks, Benjamin SO Hampton 3926 3860
Women - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) N. Carolina A&T 173.50 2) Bethune-Cookman 111
3) Florida A&M 96.50 4) Hampton 96
5) Norfolk State 70 6) Morgan State 32
7) Howard 24 8) Coppin State 21
9) Delaware State 16 10) Maryland-Eastern Shore 10
11) N.C Central 9 12) Savannah State 3
Men - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) N. Carolina A&T 144 2) Hampton 108
3) Bethune-Cookman 97.50 4) Norfolk State 68.50
5) Florida A&M 56 6) Morgan State 44.50
7) Coppin State 33 8) South Carolina St. 31
9) Maryland-Eastern Shore 28 10) N.C Central 21.50
11) Savannah State 20 12) Delaware State 8
13) Howard 1
Like·Comment·Share·E-mail·26588 views
History for Mid-Eastern Indoor Championships
Show 10 more
Hashtags#meac #mid-eastern #indoor-championships
|